İNSÜLİNE VEDA..ÇOK AZ KALDI...

İNSÜLİNE VEDA..ÇOK AZ KALDI...

Mesajgönderen xpeople » Cum Kas 05, 2010 9:04 pm

Resim
İngiltere’deki Oxford Brookes Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla, şeker hastaları için umut ışığı doğdu.
Uzmanlar, hastanın günlük insülin takviyesine ihtiyacını tamamen ortadan kaldıran bir aşı geliştirdiklerini iddia ettiler. Diabetologia isimli tıp dergisinde de yayınlanan araştırmaya göre, sadece 6 gün boyunca uygulanan aşı, vücudun insülin üretimini hızla artırıyor. Bağışıklık sisteminin kendini yok eden mekanizmasını baskılayan aşı, 1. Tip şeker hastalığında tedavi sağlıyor, pankreasın zarar görmesini engelleyerek insülinin taşınmasına yardım ediyor. Aşıyla ilgili gözlem ve araştırmalar devam ediyor.
YASAMAK DIRENMEKTIR..
http://antidiyabet.blogcu.com/
xpeople
Şeker III

Re: İNSÜLİNE VEDA..ÇOK AZ KALDI...

Mesajgönderen dwyane wade » Cum Kas 12, 2010 9:26 pm

arkadaşlar merhaba siteye yeni katıldım 14 aydır tip1 dm liyim herkese selam
dwyane wade
Yeni Şeker

Mesajgönderen MOSAD » Cmt Kas 13, 2010 12:59 am

Hoşgeldin dwyane wade
Bu haberler yalan bence :)
MOSAD
Şeker II

Mesajgönderen saba » Cmt Kas 13, 2010 3:33 am

kızım yaklasık 10 ay evvel aranıza katıldı,sımdı 4,5 yasında,bu haber dogru,ıngıltereyle defalarca yazıstık,ve tum maıllerımze cok hızlı,ve samımı cevaplar verdıler,aşının genel drektoru olan polly bıngley le son gorusmemızde sabırlı olmamızı,cok az bır zamana daha ıhtıyacları oldugunu,bunun ıcın cok cok calıstıklarını,gecıcı degıl kesın cozum ıstedıklerını soyledıler....ayrıca avrupa da kı tıp 1 cocuk sayısı nı dusunerek ve son hba1c testler de yabancı ulklerdekı cocukların beslenme alıskanlıkları nedenıyle berbat sayılabılcek bır durumda olduklarını,ulkemızdekı tıp 1 lı cocuklara nazaran daha kötu durumda olduklarını ıyı bılıyorlar,hedeflerının kalıcı olmasını ıstedıklerını ozellıkler vurguladılar,dedıklerı gıbı coookk az zaman kaldı ,bıraz daha sabır,,,
saba
Şeker III

Mesajgönderen saba » Cmt Kas 13, 2010 3:39 am

ayrıca cok onemlı baska bır gelısme daha var,amerıka da illionıs unıversıtesın de tejal desai adında bır biomedıkal muhendıs olan hındıstan asıllı bır bılım kadını var,yaklasık 10 yıllık bır calısma son asamada yasal ızın surecınde,pankreasa yerlestırılen bır bıo kapsul var,vucuttan beslenıyor,tıpkı bır bıo santral gıbı,gerektıgı anda ınsulını salgılıyor,ve deyım yerındeyse kapaklarını kapatıyor,antıkorların ıcerı gırmesı mumkun degıl,sadece ıcerden dısarı ınsulın akısı var,glukozu algıladıgı anda tıpkı bır cay posetı gıbı salınımı yapıyor,ve son dıyabet konferansında hemen hemen tum bılım adamlarının takdırını kazanan bır proje,ulkemız ıcın de 3 doktor yurtdısında egıtılmek uzere gorevlendırılmıs durumda, bunun ıcınde yıne cok az zaman kaldıgını bılıyorum,asıdan daha hızlı olucagı da sımdılık kesın gıbıı,,,,detaylar ıcın tejal desaı yazmanız arama motorunda yeterlı olucak,,,,
saba
Şeker III

Mesajgönderen saba » Cmt Kas 13, 2010 3:49 am

aslında son zamanlarda bırcok ulke de ortak arastırmalar yapıyor,ve bunun ıcın mılyon dolarlar harcanıyor,otoımmun hastalıklar ıcın cok cıddı bır çaba var,ozellıkle seker le ılgılı,salgın halıne gelmesı bırcok ulkeyı korkutmus durumda,ozellıkle avrupa ulkelerınde sayıları her gecen gun artıyor,ve bu sayı elbette cocuk hasta olarak tavan yapmıs durumda,son zamanlarda bılım adamları acaba buna tanımlanmamıs bır vırus mu sebep oluyor konusunda ortak bır yaklasım ıcındeler,cunku genetık hıc bır bulgusu olmayan yenı tıp 1 ler oldukca fazla,yada en cok uzerınde durdukları konu ACABA BUNA SEBEP OLAN COCUKLUK CAGI AŞILARINDAN BIRIMI? bırcok aıle aşı dan sonrakı ılk 3 ay da bu belırtılerın ortaya cıkmıs oldugunu savunuyor,fakat ıspat etmek elbette cok zor,amerıka da bır turk hastanesı var yenı acılan bır hastane tıp 1 le ılgılı ınanılmaz mesafe kattetıklerını yıne hastane yetkılılerınden ogrenım,ordada cok cıddı deneyler yapılıyor,derı altına yerlestırılern derı gorunumunde kan sekerı olcme teknıklerınden tutun da uzay mekıgı gıbı kana salınan cıp tarzı teknolıjıler de gelıstırıyorlar,yada göz bebegıne yerlestırılen lensler den kandakı seker sevıyesını belırlemeye kadar bırcok teknık var,ama pıyasa ya cıkması ıcın elbette tum fazları gecmesı gerekıyor,,,
saba
Şeker III

Mesajgönderen saba » Cmt Kas 13, 2010 4:00 am

yazdıkca detaylar daha fazla aklıma gelıyor,ama sunu bılmenızı ısterım arkadaslar,ben de bu konu da cok caba harcıyorum,resmı tum kanalları o kadar cok zorladım kı,en sonunda tek bır makama durumu net bır sekılde anlattım,ortak olan bu sıkıntıları,engellerı,hastalıgın detaylarını,ekonomık boyutundan tutun da aklınıza ne gelıyorsa herseyı belgelerıyle sundum,VE hepımız ıcın cok önemlı bır sözü de aldım,yasal olarak onaylanan bır teknık,yda tedavı yontemı cıkınca gecıktırmeden ulkeye gelmesı ıcın SÖZ VERDILER, bende bu sözu yerıne getırmelerı ıcın her hafta hatırlatmamı yapıyorum,sımdılık bu kadar,,,,,,,,,,
saba
Şeker III

Mesajgönderen saba » Pzr Kas 14, 2010 12:33 am

estagfurullah,bende 18 yıldır bu mucadelenın ıcınde ayakta kaldıgınız ıcın sıze tesekkur ederım,aslında yazmak ıstedıgım cok sey var,ama uygun olmaz yada erken bır heyecan yaratma gıbı bır durum oluşmaması ıcın kendımı de zor tutuyorum,sadece bırkac cekıncem var,dunyada her sektorde oldugu gıbı dm lerın de uzerınden ınanılmazzzzzzz bır rant donuyor,ve bu rantın kesılmesını de ıstemedıklerı gıbı,bulunmus net bır tedavı yontemı oldugunu ama bunun pıyasaya cıkmasının engellendıgı gıbı durumları hepımız bı sekılde duyuyoruz,ılk basta acaba genel bır sehır efsanesı mı,dıye kendımı ınandırmak ısterken,dogru olabılcegı ıhtımalı benı cıldırttı,o panık duygularıyla beraber,(cunku calısılan tedavı yontemlerının askıya alınması,yavaslatılması,durdurulması gıbı)epey bır arastırma netıcesınde dogruluk oranınına bakıldıgında ınanan dr sayısı da epey fazla,kurum ve kurulusların bu konuda yapabılceklerı,hatta bıreysel cabaların da topluluk halıne gelmesı bıle yetersız kalıcagındn dolayı,en ust makama(anlayın artık)konunun detaylarını aktardım,ılgı ve sefkat le karsılandıgımı da bılmenızı ıstıyorum,benım çabam,mınıcık bebeklerın de bu hastalıga yakalandıgını bılmenın ızdarabını hafıfletmek ve yenı dm lerın artan sayısı yerıne azalan halını gormek,ALLAH HEPIMIZIN YARDIMICISI OLSUN....hiç birsey yapmamak tan sa boşa bıle gıtse bu kadar caba en azından,en azından ben denedım demek de ıstıyorum, :wink: ama gercekten muhtesem bır ılerleme var,,,,,,,saygılarımla,,,,,
saba
Şeker III

Mesajgönderen mehya » Pzr Kas 14, 2010 3:25 pm

saba... yazdıkların çok mutlu etti beni. paylaştığın için çok teşekkür ediyorum. ayrıca son gelişmeler hakkında bilgi edinmek adına gösterdiğin çabayı da çok takdir ettim bilesin:) ben 25 yılı iyi-kötü bir şekilde devirdim. evladım olduktan sonra minik diyabetlilerin varlığı beni daha çok üzüyor. dilerim hepimizin en büyük dileği olan insülinsiz sağlıklı bir hayat en kısa zamanda gerçek olur...
insanin insana verecegi en güzel sey mutlulukmus
mehya
Şeker III

Mesajgönderen saba » Pzr Kas 14, 2010 7:31 pm

son yıllarda tip 1 diyabetın neden bu kadar cogaldıgını hepımız bılıyoruz,benım cıkıs noktam suydu,benım ve aılemın 7 hatta 8 kusak dahıl olmak uzere soy seceresı mevcut,ve nıcın rahmetlı olduklarını da bılıyoruz,dr lerın soyledıgı ılk sey bılıyorusnuz GENETIK,bu ıhtımal anlattıgım gıbı kızım ıcın yuzdelık oranı dusuk,dıger faktorler olan,kızamık,ateslı hastalık,yakın tarıhte gecırdıkgı vırutık bır hastalık donemı,mevcut degıl,gerıde ıkı sık kalıyor,cevresel faktor,bunuda dr mız eledı,bu kadar kucuk bır cocugun cevresel faktorden etkılenmıs olması,yanı kımyasallarla teması olamıycagı,ki bunu bende elıyorum,asıl şansızlık burda,ben kızımı tamamen dogal organık tarım denılen turden besledım,kısacası cevresel faktorde elendı,,ee gerıde ne kaldı,AŞIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,ACABA TANIMLANMAYAN VİR-U-S denılen sey bu muydu?*benım ıcın cok cok onemlı neyın sebep oldugu arkadaşlar,ne sebep oldu* ne ? ne?kızım ılk cocugum ve eger genetık se dedım ılk zamanlar asla kardesı olmıycak,ıkıncı bebek de gorulme olasıgı fazla cunku,genetık degılse sebep ne?sebep ne?bana bu cok mu onemlı sonuc gercegı degıstırmeyecek dıyen de cok oldu,evet degıstırmeycek,kızım tip1 AMA HENUZ BU HASTALIKLA YAŞAMAYA CALISIRKEN BENIM DERDIM,YAGMURUMDAN SONRA DOĞANLAR,SAGLIKLI OLAN DIGER COCUKLAR belkı burda sonuc degısebılır dıye dusnuyorum,AŞIYSA eger yapmasınlar dıye ugrasıyorum kı nıhayetınde 3 kkk aşısı aıle ıstemezse yapılmıycak saglık bakanlıgı burdakı hatadan coookkk gec de olsa dondu,kızımdakı ıhtımal dha dogar dogmaz yapılan sarılık aşısı uzerıne kurulu hastalıga yakalanma sebebı,,,yenı dogan sarılıgı gecırmedı kızım,dogduktan 1 hafta sonrakı bazı belırtılerı vucudun aşıdan zarar gordugu konusunda drlerın fıkrı ıhtılamlı onlarda bılıyorlar cunku 300/1 bu aşının şekere sebep oldugunu maalesef ogrendım,belırtılerde hemen hemen bu yönde,,oran cok yuksek cokkk,vırus ıcerde karacıgerı baskılıyor,ve sarılıgın ıcerde patlamasına,yanı dısarıya cıkmasına engel oluyor,ee bu durumda hasar goren karacıger ve ortak calıstıgı pankreas,,,ve en hassas beta hucrelerı,,,kısacası bu ıhtımal benım sebebım oldu....
saba
Şeker III

Mesajgönderen dreamer » Pzr Kas 14, 2010 9:47 pm

saba ne kadar güzel şeyler araştırmışsın.ben 17 yaşındayım ve 11 yıllık şekerim.geçen hafta sonu adanadaki çukurova balcalı hastanesi diyabetli miniklere ve ailelerine bir tanışma ve kaynaşma yemeği düzenlediler.onların şeker ablası olarak ben de katıldım.nasıl içim acıdı anlatamam.ben de onların geçtiği yoldan geçtim ama bu kadar minik,böyle korunmasız ve narin göründüğümün farkında değildim.
orda hepsine tek tek sarılıp ne olur güçlü olun demek istedim.ne olur direnin,kurtulacağız. şu an duygularmı ifade etmekte çok zorlanıyorum.eğer böyle birşey olursa-insüline veda gibi- o güzel çiçeklerin hepsi kurtulacak.bunu umut edebilmek bile muhteşem.
keşke her ebeveyn sizin gibi benim annem babam gibi olsalar.benim babam yaklaşık 23 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.bu uğraşınız bana onu hatırlattı.

kızınıza,kendinize iyi bakın.onun size uzun yıllar ihtiyacı olacak.
[size=150][b]Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.[/b][/size]
dreamer
Şeker II

Mesajgönderen saba » Pzt Kas 15, 2010 3:26 am

çok çok gecmıs olsun,ALLAHtan acıl şifa dılıyorum,hastane de yatan tum hastalara ve yakınlarına da sabır dılıyorum,ben etkınlıklere katılmaktan son anda vazgectım,gıden aılelerden de ne olup bıttıgını ogrendım,tek bır sey dılıyordum ama yapılmamıs,son gelısmeler yaklasık ıkı aylık,yanı uluslararası dıyabet konferasından elde edılen gelsımelerı aılelere duyururlar dıye umut ettım,ama bu yonde hıcbır konusma yapılmamıs,basın da da hıc bır yerde gelısmeler le ılgılı acıklama yapılmadı ŞEKER AŞISI haberı halbukı cok cabuk duyurulmustu,bende sanırım dunya dıyabet gunu yaklasıyor acaba bu sessızlık bu yuzden mı tum aılelere ortak bır alanda mı duyurulucak acaba? dıye beklerken tık yok!!!halbukı gelısmeler mukemmel,en azından ıgne olmak meselesı devreden cıkıcak olan buyk bır gelısme var,FAZ 4 De calısma,ve gucun varsa,paran varsa sistemı kullanabılırsın,ama neden se burda ses yokk!!
Farkındamısınız arkadaslar kan şekeri ölçum çıhazları artık market reyonlarında,olcum cubuklarının fıyatları gecen seneye oranla oldukca dustu,acayıp bır kampanya var,seker aletlerı kampanyalarda tansıyon cıhazı gıbı ates olcer gıbı sıradan bır sekılde dagıtılıyor,tv programları şeker hastalıgıyla ılgılı daha sık programlar yapıyor,herkesın dılınde agzında bır şeker dır gıdıyor,bana bu bıseyı hatırlatıyor,teknolojısı eskıyen bır urun DEPOLANMIŞSA VE ELDE KALICAKSA yenısı cıkmadan once uygulanan bır taktık vardır,yenı urun tantıma gırmeden eskısı bısekılde elden cıkartılmaya calısılır,en azından malıyetıne satıs yapılır,kampanya yapılarak eldekı stok bıtırılmeye calısılır,hanı bır donem televızyonlara yapıldıgı gıbı,lcd ler cıkmadan once gazeteler,marketler bırsuru kampanya yapmıstı,valla bu iş de bana bunu hatırlatıyor,SAYISIZ KEZ DOLUM YAPILABILEN (BELKI DOLUMA BILE GEREK KALMAYABILIR)INSULIN KAPSULLERI GELMEK UZERE,PANKREASA YERLESTIRILEN kapsul sayesınde dısardan ıgne olma devrı kapanıcak ınsallah,ama parmaktan kan alma devam edebılır,oda sadece önlem amaclı,durum nedır dıye??OTELIXIZUMAP yanı şeker aşısı FAZ3 DE,fakat hala sıkıntısı var yakın tarıh te kapsul daha hızlı devreye gırebılır,daha oncekı yazımda da belıtmıstım,egıtımde olan drler var....sevgılerımle,,,,
saba
Şeker III

Mesajgönderen saba » Pzt Kas 15, 2010 11:22 pm

aslında bırcok gelısme var sevgılı şeker yol arkadaşlarım,avrupa ülkelerı ozellıkle şeker konusunda cok cıddı arastırmalar yapıyor,çunku HOLLANDA,İSVEÇ,ISVICRE,FINLANDIYA,DANIMARKA şeker çocuk sayısında dehset verıcı rakamlarda,cok hızlı bır tırmanıs var,işte bu ulkler ıcın evet CEVRESEL FAKTOR diyebılırız,çin ulkemız nufusu kadar dıyabetlı sayısına mevcut,fakat avrupa sanırım bır an once bu işe cozum bulmak ıcın faz calısmlarını hızlı gecıyor,yanı karsısına cıkan engelı bır sonrakı faz calısmasında belkı duzelır dıye tam toparlamadan gecıyor,tabı bu benım fıkrım,AŞI INGILTER DE ve ıngılızler faz konusunda en sıkı ulkelerden bırı,asla fazı hızlı gecmıyor,bu yuzden de aşının faz 3 de olması avrupa dakı calısmalardan daha guvenılır,sımdı AŞI NE YAPIYOR,ŞİŞMAN BIR ADAM GIBI KATIL HUCRELERIN UZERINE OTURUYOR,VE ONLARI KIMILDAYAMAZ BIR HALE SOKUYOR,ben ılk jole gıbı dusundum,sanırım etrafını sarıyor,veee gerıde kalan rahatlayan beta hucrelerı bu katıllerle savasmak zorunda kalmadıgı ıcın hızla cogalabılıyor,mantık cok ıyı,ama neden bu kadar bekledıler bılmıyorum,aşının dırektoru olan prof cok az kaldı dedı,bıkac yıl dan da az,ama bu aşının etkılı olması ıcın pankreasta 100/5 de olsa beta hucresı bulunması gerekıyor,ozellıkle yenı seker olmus,balayında,seker de 4 ayını doldurmamıs,denekler kullandıklarını tahmın edıyorum,bebek ve cocouk denek kullanmıyorlar,kızımı soyledıgımde aynen sunu soyledıler''asla kızınızın uzerınden calısma yapamam,DUNYANIN HIC BIRYERINDEKI BILIM ADAMI da yapmaz,kıızınız en fazla 18 kılodur bız oyle zaman oluyor kı cok fazla kan alıyoruz,saat saat durum nedır dıye ben mınıcık bedene kıyamam o henuz bır melek dedı,satırları okudugumuzdakı duygularımızı tahmın edebılırsınız,ınanılmaz dı bızım ıcın,burda ulkemdekı adı sanı anlı şanlı prof tıtrı altında gezen dr lerden ne boyle bır merhamet ne de boyle bır yaklasım asla gormedık,ustelık arastırmacı olan ve devasa bır merkezde akdenız dolaylarındakı bır hastane de cıkan arastırmayı takıp ettıgımzde epey epey ses getırdı,farelere soyle yaptık boyle yaptık aman nasıl ıyılestıler,son dıyabet dergısınde soyle yayınlandı falan fılan dıye konusan dr yı buldugumuzda''ya bız onu ses getırdık dıye şeeeyyy etmıstık,hanı ulkemız de kok hucre arastırması yapan cok az yaaaaa''dıye bır cevap almıstık,o davranıs ta benı şoook etmıstı,bu davranıstakı ınsanı cumlelelerde,neyse konuya gerı donuyum,prof bıngley cok az kaldıgını ve kesın cozum ıstedıklerını hıc bır cocugu zıyan etmek ıstemedıklerının altını defalarca cızdı ve ben dedı tum zamanımı bu iş ıcın harcıyorum..lutfen sabırlı olun,EVET ARKADASLAR YENI TIP 1 TANISI KONMUS VE HENUZ BALAYINDA OLAN ARKADASLARA OZELLIKLE RICA EDIYORUM,LUTFEN bıraz daha yemek yemek ıcın pankreasınızdakı dırenen beta hucrelerınızın yıkımını hızlandırmayın,,,,,orda savasn o hucrelere daha sonra coookkk ıhtıyacınız olucak,aşının etkınlıgı ıcın bırazcık hucre olması şimdılık kesın gıbı gozkuyorrrr,haaaa kımler ıcın cok daha ıyı ANTIKORLARI pozıtıf olan ama henuz hastalık baslamayan tıp 1 adayları ıcın sonucc cok daha olumlu,,,SEVGILER,,,,,LUTFEN SIZDE KATKIDA BULUNUN.......
saba
Şeker III

Mesajgönderen mehya » Sal Kas 16, 2010 3:15 am

sevgili saba...ben tip1 im ama kardeşim sapasağlam maşaallah. annane ve babannede tip2 DM vardı, ben bebekken bronşit olmuşum, belki bu sebeple DM bende çıkmış olabilir. ihtimaller sebepler saysak bitmez. evlatlarımızda DM çıkarmı diye korkmamak da zor elbet, ben korkularımı Rabbime emanet ettim, korkularımın gerçekleşmemesi için dua ediyorum. yenidoğana yapılan sarılık aşısı aileye sorularak mı yapılıyor? oğluma hastanede hemen yapıverdiler, bize soran filan da olmadı..., bu aralar hastalıklarla uğraşıyoruz, 14 kasım medyada nasıl yankı buldu bu sene takip edemedim. milletimiz DM konusunda hala çok bilinçsiz, haber programlarında kim kimi kesmiş-doğramış bunu vereceklerine özel dosya olarak DM yi işleseler hayra vesile olacaklar...
saba birşeyi merak ediyorum, uluslararası DM kongresine katılımcı olarak mı gittin yoksa katılımcılardan biriyle mi görüştün yada kongre kitapçığını filan mı edindin? azmini tekrar tebrik takdir ediyorum, bizler senden haber alıcaz artık, bizi habersiz bırakma olurmu. sevgiler:)
insanin insana verecegi en güzel sey mutlulukmus
mehya
Şeker III

Mesajgönderen tulayb » Sal Kas 16, 2010 8:41 pm

paylaşımların için teşekkürler sabacım .bizlere umut oldun.tülay ben bu arada 12 kasım benim dm yıldönümümdür 12.yaşına bastı diyabetim bu yıl :) bu arada mehtap meraba bebişin nasıl
tulayb
Şeker I

Sonraki

Dön ŞEKERLİ GÜNDEM

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir