Tip 1 Diyabet ve HbA1c

Tip 1 Diyabet ve HbA1c

Mesajgönderen zBiDyCoCuq » Pzr Eyl 14, 2008 12:59 am

[size=150]Tip 1 Diyabet ve HbA1c[/size] yazdı:Resim

HbA1c testiyle ile günlük ölçümlere nazaran daha uzun bir süreye ait kan şeker seviyeleri değerlendirilebilir. Kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobin glukoza bağlı olarak taşınmaktadır.Bir kırmızı kan hücresinin ömrü yaklaşık 120gündür.HbA1c seviyesi bu kırmızı kan hücrelerinin yaşam sürelerindeki glukoz seviyelerini yansıtır, yani geçmiş 3 aylık ortalama kan glukoz seviyeleri hakkında bilgi sağlar.

Her 3 ayda bir düzenli yapılan ölçümlerle tüm yılın şeker takip başarısı değerlendiri-
lebilir.

Puberte (çocukluktan ergenliğe geçiş) döneminde büyüme hormonu salgılanması nedeniyle HbA1c seviyelerini kontrolde tutmak güçleşir .Sıkı takiplere rağmen eskiye oranla HbA1c seviyelerinde yükselmeler gözlenebilir.

(Moral bozulmasın, %1 ve daha üstü yükselmeler olabilir, doktorla daha sık diyalog gerekebilir)

Yaşlara göre Hb A1c hedef değerleri değişir, diyabet dernekleri önerilerinde;

5 yaştan ufak çocuklarda % 9
5-12 yaş çocuklarda % 8
Adölesanlarda % 7 altında olması önerilir.

Hb A1c seviyesine bakarak son 3 ayda oluşan plazma şeker seviyelerinin ortalaması anlaşılabilir;
(şeker in ortalama bu seviyelerde gezmiş olduğu anlaşılır)

%6 için 135mg/dl
%7 için 170mg/dl
%8 için 200mg/dl
%9 için 240mg/dl

Birçok çalışmada HbA1c nin %8 altında kaldığı durumlarda uzun dönemde risklerde belirgin olarak azalma bulunmuştur.

HbA1c %9 un üzeri değerler komplikasyon (diyabete bağlı uzun dönemde karşılaşılan problemler) riskinin arttığı değerlerdir.

HbA1c %6 nın altındaki değerler eğer ‘balayı dönemi ‘değilse hipoglisemi riskini de getirebilen değerlerdir (dikkatli olunmalı).

Ciddi hipoglisemi leri olanlarda, hedef HbA1c seviyelerini tutturmak zor olabilir, seviyelerin ayarlanması doktor kontrolünde dikkatle yapılmalıdır.

Son bir haftalık düşük veya yüksek kan glükoz değerlerinin HbA1c seviyesi üzerine pek etkisi yokken, son 1 aylık değerler sonuca anlamlı düzeyde etki edebilir.

Bir diyabetli ( şeker hastası) ne kadar sıklıkta glükoz ölçümü yapıyor ve durumunu sıkı takip ediyorsa , HbA1c seviyeleri de o kadar hedef içinde kalır.

Bu nedenle diyabetli (şeker hastası), şeker ölçümlerinde hiçbir zaman gevşememeli.

Etkin şeker takibi yaptığınızı düşündüğünüz halde HbA1c sonuçları beklentiniz üstünde gelmişse, günlük şeker ölçüm sayınızı arttırınız.

Muhtemelen öğünler yeterli dozlarla karşılanmıyordur, ancak siz kontrol ölçümleri aldığınızda bu aşırı yükselmeler sonrası normale düşmüş değerleri yakalıyor olabilirsiniz.

Makbul olan yemek sonrası şeker seviyesinin 200 ‘lü değerleri aşıp 1-2 saat sonra normal değerlere doğru gelmesi değil, öğün sonraları ortalama 2 saat sonra 140 mg/dl değerlerinin altında kalabilmesidir.

( Küçük yaş çocuklarda daha yüksek değerler hedeflenir )

Resim

# Konu Tekrar DüzenLenmiştir ...
En son zBiDyCoCuq tarafından Prş Tem 09, 2009 6:57 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
zBiDyCoCuq
Site Admin

Mesajgönderen zeycan » Pzr Eyl 14, 2008 10:01 pm

Bilgiler için teşekkürler.
Gerçekten diyabette HbA1c son derece önemlidir. Bu değer ne kadar düşük tutulursa, komplikasyonlara yakalanma riski de o kadar düşük olur.
Hepinize sağlık dolu günler...
zeycan
Şeker III

Mesajgönderen blueangel » Cum Eki 10, 2008 12:22 pm

beniim iki sene önce 10 dan aşağı düşmüyordu şimdi sekiz dokuz yedi :D ama iki kere yedi çıktı :)
blueangel
Şeker II

Mesajgönderen zeycan » Cum Eki 10, 2008 9:33 pm

Sevgili Özlem HbA1C seviyelerin yine de biraz yüksek sayılır. Ama biraz daha gayret edersen daha da düşürebilirsin. Benim doktorum hep der ki "6'nın altına düşürmeye çalış". Benimki de 6.2- 6.8 arasında gidip geliyor. Yalnız son kontroldan sonra biraz daha yükselmiştir. Çünkü şekerlerim yüksek çıkıyor. Biraz da tembellikten yürüyüşü bıraktığım için böyle oldu. En kısa zamanda tekrar başlayacağım. :D
zeycan
Şeker III

Mesajgönderen blueangel » Cmt Eki 11, 2008 12:51 pm

ne kadar uğraşsam uğraşayım 7 nin altına düşmüyor küçükken 4 5 yaşındayken hep 4 seviyesindeydi ama şimdi 7 den aşağı düşmüyor neler oluyor anlamış değilim ne kadar dikkat edersem edeyim 7 çıkıyor
blueangel
Şeker II

Mesajgönderen zeycan » Cmt Eki 11, 2008 10:57 pm

Ama şekerler yüksekse tabii ki 7'nin altına düşmez Özlemciğim. Diyet ve egzersiz en önemli şeyler diyabette. Yürüyüş, eğer vaktin varsa tabii, en iyi spor. Ben yürüyüşleri bıraktığım için hem kilo aldım, hem de şekerlerim yükseldi. Dolayısıyla HbA1C de yüksek çıkacak bir dahaki kontrolda.
zeycan
Şeker III

amerikan diabet birligi HbA1c degerleri

Mesajgönderen Munteha » Cum Oca 09, 2009 12:09 pm

HbA1c (%) Ortalama Kan Glükoz Değeri (mg/dl)
6 135
7 170
8 205
9 240
10 275
11 310
12 345
gencligine guvenip erken derken belki elveda bile diyemezsin giderken
Munteha
Şeker III

A1c

Mesajgönderen Munteha » Cum Oca 09, 2009 12:12 pm

A1C Sonucu Ortalama Kan Şekeri Düzeyi Kan Şekeri Kontrolünüz
14% 360 mg/dL Çok yetersiz kontrol, düşürmek için derhal harekete geçin

10% 250 mg/dL Yetersiz kontrol, düşürmek için harekete geçin

9% 210 mg/dL Yetersiz kontrol, düşürmek için harekete geçin

8% 180 mg/dL Sınırda kontrol, düşürmek için harekete geçin

7% 150 mg/dL Sınırda , düşürmek için harekete geçin

6.5%* 135 mg/dL İyi kontrol - hedef

6% 120 mg/dL Çok iyi kontrol

*ACE/AACE A1C Glisemik Kontrol Hedefi
gencligine guvenip erken derken belki elveda bile diyemezsin giderken
Munteha
Şeker III

Mesajgönderen Circassian » Prş Tem 09, 2009 6:05 pm

Bende mi bir anormallik var yoksa yeni olduğu içinmi değerlerim farklı.
Teşhis konulalı 1 hafta oldu ve hastanedeki tahlilde açlık kan şekerim 125 çıktı buna rağmen A1c 13.4 gibi çok yüksek çıktı. 5gündür insülin kullanıyorum 4er ünite yemeklerden önce novo rapid 8ünite günde bir lantus. Verdiğiniz değer aralıkları bana hiç uymuyor. Ve tokluk kan şekerim 1 haftadır 267nin üstüne çıkmadı açlıkta genelde sınırın (120nin) altında en düşük 65 ii gördüm. Acaba neden böyle.
Circassian
Şeker I

Mesajgönderen zBiDyCoCuq » Prş Tem 09, 2009 8:06 pm

Circassian yazdı:Bende mi bir anormallik var yoksa yeni olduğu içinmi değerlerim farklı.
Teşhis konulalı 1 hafta oldu ve hastanedeki tahlilde açlık kan şekerim 125 çıktı buna rağmen A1c 13.4 gibi çok yüksek çıktı. 5gündür insülin kullanıyorum 4er ünite yemeklerden önce novo rapid 8ünite günde bir lantus. Verdiğiniz değer aralıkları bana hiç uymuyor. Ve tokluk kan şekerim 1 haftadır 267nin üstüne çıkmadı açlıkta genelde sınırın (120nin) altında en düşük 65 ii gördüm. Acaba neden böyle.

HbA1c Açlık Kan Şekeri İle Tam ßir Alakası Yok 3 Aylık Şekerin Toplamını Oranını SöylüyorLar Size

Ama Siz Yeni Diyaßet Tanısı KonuLmuş Sanırsam HbA1c ÖyLe Çıkması DoğaLdır ßu oLay 1 2 ay Sürer Zati Sonradan Sonraya İstediginiz SonuçLarı Alırsınız ...
zBiDyCoCuq
Site Admin

Mesajgönderen xpeople » Prş Tem 09, 2009 10:42 pm

emeğine sağlık bilgi için teşekkürler..
YASAMAK DIRENMEKTIR..
http://antidiyabet.blogcu.com/
xpeople
Şeker III

Mesajgönderen Reyfıtın » Cmt Tem 11, 2009 10:40 am

zBiDyCoCuq yazdı:
Circassian yazdı:Bende mi bir anormallik var yoksa yeni olduğu içinmi değerlerim farklı.

HbA1c Açlık Kan Şekeri İle Tam ßir Alakası Yok 3 Aylık Şekerin Toplamını Oranını SöylüyorLar Size

Ama Siz Yeni Diyaßet Tanısı KonuLmuş Sanırsam HbA1c ÖyLe Çıkması DoğaLdır ßu oLay 1 2 ay Sürer Zati Sonradan Sonraya İstediginiz SonuçLarı Alırsınız ...

Evet hocam yeni seker hastası olmanızdan kaynaklanır o 2-3 aya kadar toparlar vucut kendini zaten kırmızı kan hucrelerinin omru max 3 ay onun icin merak etmeyin bikac aya kalmaz duzelir
Reyfıtın
Şeker I

Dön SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir